Emotsioonid
oktoober 15, 2021Sinu Keha Soovkaal vs Sinu Soovkaal
november 16, 2021Tänapäeva maailmas tundub olevat tasakaalu taga ajamine uus Püha Graal. Sellest räägitakse kõikjal, kuidas on kõige õigem luua tasakaalu kodu, pere, oma karjääri ja ka muu elu vahel. Oled ehk kuulnud ka tasakaalustatud toitumisest? Kas selline ideaalne tasakaal kõikide eluvaldkondade vahel ka päriselt eksisteerida saab?
Elu on pidevas liikumises, olenemata sellest, kas see häirib Sinu hoolikalt seatud tasakaalu või ei. Ja mis see tasakaal üldse on?
Vikipeedia ütleb, et : “Tasakaal on keha või kehade süsteemi paigalpüsimine raskuste stabiilse jaotumise tõttu”.
Ehk siis me otsime mingit stabiilsust oma elu erinevate osade vahel. Ideaalis võiks see välja näha nii, et meil on aega enda lähedaste jaoks, aga ka enda jaoks. Me saame teha karjääri, aga ei pea selleks ületunde tegema. Et saame liikuda, teha trenni, aga mitte nii, et see meie ülejäänud toimetusi segaks ja liialt meie niigi vähest vaba aega rööviks. Toitume tervislikult, aga mitte nii tervislikult, et endale konkreetseid toite keelame.
Juba läks keeruliseks?
Esmalt võtaksin maha selle surve, et elu peab koguaeg tasakaalus olema. Elu ei saagi pidevas tasakaalus olla, sest meie ei kontrolli elu. Koguaeg juhtub midagi, tuleb midagi ette, me ei saa vajutada pausile ja öelda: Mulle praegu selline muutus siin ei sobi, sest mul on tasakaal ja see läheb muidu paigast ära ja siis on oi, oi, oi, kui palju pahandust.
Kurbnaljakas.
Rääkimata sellest, et meie ei kontrolli elu, ei kontrolli me ka teisi inimesi ja neil teistel on oma arvamus tasakaalust, mis ei pruugi meie omaga kuidagi klappida. Tegelikkuses näebki see välja nii, et kiigume koguaeg kujutletavatel kaalukaussidel üles-alla, ühel pool Sina ja teisel pool kogu muu maailm. Kuidas saada asjad jooksma nii, et kõigil oleks hea?
Selleks, et Sul oleks hea, pead sa esmalt teadma, mis on Sinu jaoks Hea. Mis on need aspektid Sinu elust, mis on nn non-negotiables, mida vajad, et tunda end hästi ja emotsionaalselt täidetult? Kirjuta need välja paberile või päevikusse. Nüüd, kui Sa need välja kirjutanud oled, oled sa neist ka teadlik. Teadlikkuses peitub võti edasi liikumiseks. Võta hetk, et mõelda oma praeguse elukorralduse peale, kas Sul on võimalik pühendada aega enda jaoks olulisele?
Kui see nii ei ole, siis küsi endalt miks?
Kirjuta üles, kuhu sinu aeg praegu kulub?
Vaata seda listi ja võrdle seda oma teise listiga. Kas on ruumi midagi muuta? Kas sa saad midagi muuta? Kas sa tahad üldse midagi muuta või arvad sa pigem, et muutus ei olegi võimalik? Kas vajad tuge? Kui vajad, siis millist tuge, kellelt?
Kui sa midagi piisavalt tahad, on kõik võimalik, aga mille arvelt muutust luua? Mis on need igapäevased tegevused, mis Sind enam ei teeni?
Ükskõik, mis punktis sa praegu ka ei oleks, aksepteeri seda. Selle asemel, et keskenduda sellele, mida Sul ei ole ja mida sa teha ei saa, keskendu sellele, mis sul on ja mida sa saad teha. Ideaalset inimest ei ole olemas, ma usun, et me kõik anname endast iga päev parima ja mida rohkemat saakski meilt paluda?
Vahel miski õnnestub, teine kord jälle mitte. Ka kõige hoolikamalt seatud plaanid võivad vastu taevast lennata. Võib-olla ongi lahendus see, et elame päev korraga. Täna leiad ehk aega, et minna trenni. Super! Kui homme nõuab midagi muud Sinu tähelepanu ja fookust, siis nii on. Homme võibolla ostad poest korvitäie rohelist ja värsket ja ülehomme hoopiski kooki.
Minu jaoks ongi tasakaal see, kui aksepteerid, et tasakaalu alati ei ole. Ja vahel jälle on.
Kas nii pole mitte lihtsam elada?